Lütfen minimum 3 karakter giriniz.

Güvenlik


Finansbank'a güvenli olarak bağlandığınızı ve işlemlerinizin güvenli olduğunu garanti etmek için tarayıcınızın (Browser) güvenlik seçeneklerini kontrol ediniz.

Internet Explorer için

Microsoft Interner Explorer 5.x ve daha üstünü kullanıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapınız:

Menüdeki "Araçlar" (Tools) seçeneğinden "İnternet Seçenekleri" (Internet Options) alt menüsünü seçip, "Gelişmiş" (Advanced) sekmesini tıklayınız.

Listede "Güvenlik" (Security) başlığını bulunuz. SSL 2.0 ve 3.0 seçeneklerinin seçili olduğunu garanti ediniz.

Mozila Firefox için

Mozilla Firefox kullanıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapınız:

Menüdeki "Araçlar" (Tools) seçeneğinden "Seçenekler" (Options) alt menüsünü seçip, "Gelişmiş" (Advanced) sekmesini tıklayınız.

Bu sayfada " SSL 3.0 Kullan" (Use SSL 3.0) seçeneğinin seçili olduğunu garanti ediniz.

Finansbank İnternet Şubesi'ne www.finansbank.com.tr adresindeki "Giriş" buton ve linkleri kullanılarak girilmelidir. Şifre ve işlem sayfalarının sağ alt köşesinde ya da adres çubuğunda;

  • Internet Explorer için (),
  • Mozilla Firefox için (),

olduğu kontrol edilmelidir.

Bu işaret sayfanın SSL ile şifrelendiğini göstermektedir ve üzerine iki kez tıklandığında;

Sahip: finansbank.com.tr, Finansbank A.Ş.
Yayıncı: GlobalSign ServerSign CA, GlobalSign nv-sa
Şifreleme Protokolü: TLS v1.0 128 bit ARC4 (1024 bit RSA/MD5)
bilgileri kontrol edilebilir.


Şifre alanına giriş yaparken, rakamların yerine " * " işareti görüntülenmelidir.


Müşterilerimizin güvenlik açısından alması gereken en önemli önlem müşteri numarası ve şifrenin gizliliğini sağlamak ve üçüncü şahıslarla bu bilgileri paylaşmamaktır. Uzun süre aynı şifreyi kullanmamak da alınabilecek güvenlik önlemlerinden biridir.

E-posta aracılığıyla gönderilen veya başka bir ortamda sunulan web sayfaları kullanılarak yönlendirilme yoluyla Finansbank İnternet Şubesi'ne giriş yapılmamalıdır.

Finansbank İnternet Şubesi'ne giriş ya da başka bir konu nedeniyle, Bankamızca müşterilerimize direkt olarak şifre ve/veya kişisel bilgilerin bildirildiği ve/veya istendiği e-postalar gönderilmemektedir.

Güvenlik açısından sakıncaları nedeniyle kişisel bilgilerinizi ve/veya şifrenizi bildiren/isteyen e-postaları cevaplamayınız, içeriğinde belirtilen linkleri/yönlendirmeleri kullanmayınız.

İnternet Şubesi'ne güvenli bir şekilde girmek için tarayıcınızın adres çubuğuna www.finansbank.com.tr yazınız ve İnternet Şubesi Giriş buton ve linkilerini tıklayınız. İnternet Şubesi girişi için başka site ya da e-postalarda yer alan linkleri kullanmayınız.

İnternet Şubesi'ne www.finansbank.com.tr ve www.cardfinans.com.tr sitelerinden güvenli olarak erişebilirsiniz.

İnternet Şubesi'ne girdiğinizde, sol üst köşede yer alan "İnternet Şubesi'ni Son Kullanma Tarihiniz'in doğruluğunu kontrol ediniz. Bu ifade en son işlem yaptığınız tarihi göstermektedir.

İnternet Şubesi'nde gerçekleştirdiğiniz işlemler bittiğinde, İnternet Şubesi'nden çıkmak için mutlaka sağ üst köşedeki "Güvenli ÇIKIŞ" butonunu kullanınız.

Günümüzde, bilgisayar kullanıcılarının özel bilgilerini ele geçirmeye yarayan saldırı amaçlı programlar e-posta ya da web siteleri yolu ile dağıtılmaya çalışılmaktadır. Bu yüzden güvenliğinizi sağlamak için tanımadığınız kişilerden gelen veya şüphelendiğiniz e-postaları açmamaya, e-posta içerisindeki dosyaları bilgisayarınıza yüklememeye, link ve yönlendirmeleri tıklamamaya ve İnternet'e bağlı iken işlemlerinizi yaparken Anti-Virüs programınızın çalışıyor olmasına dikkat ediniz. Benzeri programların yüklü olabileceği, güvenilirliğinden emin olmadığınız bilgisayarlardan İnternet Şubesi'ni kullanmamaya dikkat ediniz.

 

 

 


Finansbank İnternet Şubesi'ne dilediğiniz her yerden bağlanabilirsiniz. Bu konuda teknik bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak halka açık bilgisayarlarda, çeşitli kırma (hacking) programları, hesap bilgilerinizi ve kişisel şifrelerinizi ele geçirmek için kullanılabilir. Bu nedenle başkalarına ait ve halka açık bilgisayarlardan bankacılık işlemleri yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Eğer halka açık bilgisayarlardan bankacılık işlemleri yapmak zorunda kalırsanız, işleminizi bitirdikten sonra İnternet Şubesi'nden çıkmak için mutlaka sağ üst köşedeki "Güvenli ÇIKIŞ" butonunu kullanın ve geçici İnternet dosyalarının tümünü ve browser hafızasını temizleyiniz.

 


İnternet Şubesi için e-business piyasasındaki diğer kuruluşların kullandığı SSL-40 bit şifreleme yerine, Türkiye'de çoğu bankanın da güvenlik açısından tercih edip kullandığı 128 bit şifrelemeli güvenlik programı kullanılmıştır. Browser üzerinde yapılan şifrelemeye ek olarak server üzerinde de şifreleme yapılarak bankamızın ve siz müşterilerimizin güvenliği artırılmıştır. Ayrıca İnternet Şubesi kullanıcılarının başlattığı işlemler boyunca şifre hiçbir zaman ekran üzerinde görüntülenmemekte ve ekrana yıldızlar olarak yansımaktadır, böylece İnternet Şubesi kullanıcıları bilgisayarını kullandığı anda ekranına bakan bir kişinin görülmesi istenmeyen bu bilgileri görmesini engellenmiş olmaktadır. İnternet Şubesi kullanılırken herhangi bir nedenle bilgisayarınızın başından ayrılırsanız sistem otomatik olarak 5 dakika içerisinde kapanmakta, böylece başkalarının bilgisayarı kullanması engellenmektedir.

E-postalarda benzeri bir şifreleme sistemiyle güvenlik sağlamak mümkün değildir. Bu nedenle Finansbank İnternet Şubesi'ne giriş ya da başka bir konu nedeniyle, bankamızca müşterilerimize direkt olarak şifre/parola ve/veya kişisel bilgilerin bildirildiği ve/veya istendiği e-postalar gönderilmemektedir