ATM ve Şubeler

Güvenlik

Finansbank İnternet Şubesi için e-business piyasasındaki diğer kuruluşların kullandığı SSL-40 bit şifreleme yerine, Türkiye'de çoğu bankanın da güvenlik açısından tercih edip kullandığı 128 bit şifrelemeli güvenlik programı kullanılmıştır. Browser üzerinde yapılan şifrelemeye ek olarak server üzerinde de şifreleme yapılarak bankamızın ve müşterilerimizin güvenliği artırılmıştır.

İnternet Şubesi kullanıcılarının bilgisayarlarını kullandıkları anda ekranlarına bakan bir kişinin şifre bilgilerini görmesini engellemek amacıyla, kullanıcıların başlattıkları işlemler boyunca şifre hiçbir zaman ekran üzerinde görünmemekte ve ekrana yıldızlar olarak yansımaktadır.

İnternet Şubesi kullanılırken herhangi bir nedenle kullanıcının bilgisayarının başından ayrılması durumuna karşı sistem otomatik olarak 5 dakika içerisinde kapanmakta, böylece başkalarının bilgisayarı kullanması engellenmektedir.

Sanal Klavye ile şifre giriş sayfasında kullanımı "keylogger" olarak bilinen, bilgisayarınızın klavyesini kullanarak yaptığınız şifre girişlerinde şifrenizin oluştuğu rakamları hafızasında tutabilen güvenlik kırıcı bazı programlardan korunmanız sağlanmaktadır.

Güvenliğiniz için şifrenizi periyodik olarak değiştirmeniz talep edilmektedir.

İşlemlerinize günlük alt ve üst sınırlar getirilmiştir.

SMS Şifresi uygulaması ile transfer işlemlerinizde size sms ile tek kullanımlık şifre gönderilerek onayınız alınmaktadır.

Diğer tedbirlerimiz için lütfen tıklayınız.

Müşterilerimizin güvenlik açısından alması gereken en önemli önlem müşteri numarası ve şifrenin gizliliğini sağlamak ve üçüncü şahıslarla bu bilgileri paylaşmamaktır. Uzun süre aynı şifreyi kullanmayıp sürekli değiştirmek de alınabilecek güvenlik önlemlerinden biridir. E-posta aracılığıyla gönderilen veya başka bir ortamda sunulan web sayfaları kullanılarak yönlendirilme yoluyla Finansbank İnternet Şubesi'ne giriş yapılmamalıdır.

Finansbank İnternet Şubesi'ne giriş yada başka bir konu nedeniyle, Bankamızca müşterilerimize direkt olarak şifre ve/veya kişisel bilgilerin isteneceği e-postalar gönderilmemektedir. Güvenlik açısından sakıncaları nedeniyle kişisel bilgiler ve/veya şifre isteyen e-postalar ve internet siteleri cevaplanmamalıdır.

İnternet Şubesi'nde gerçekleştirdiğiniz işlemler bittiğinde, İnternet Şubesi'nden çıkmak için mutlaka sol üst köşede yer alan "Güvenli Çıkış" butonu kullanılmalıdır. İnternet Şubesi'ne girdiğinizde, sayfanın altında yer alan Mesajlarım > Son İşlemlerim ekranından en son işlem yaptığınız tarihi görebilirsiniz.

İnternet üzerinden gelen saldırılar, yazılımlarınızda bulunan açıklar sayesinde aktif olabilmektedir. Bu açıkların kapatılması için yazılımcı firmalar güncelleme ve "yama"lar yayınlarlar. Yazılım açıklarından yararlanarak kişisel bilgisayarınıza yetkisiz erişim sağlamak üzere yapılan saldırılara karşı, güvenliğinizi düzenli güncellemelerle sağlayabilirsiniz.

İnternet üzerinde onbinlerce virüs dolaşmaktadır, bu virüsler bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirdikleri gibi, kişisel bilgilerinizi de çalabilmektedirler. Korunmak için Anti-Virüs yazılımları kullanınız.

İnternet üzerinden yapılan saldırılarda, Ateş Duvarı, evinizin kapısı gibi güvenliğinizi sağlamaktadır. Ateş Duvarı kullanarak bilgisayarınızı istenmeyen saldırılara ve erişimlere kapatabilirsiniz.

Finansbank İnternet Şubesi'nde olduğunuzu doğrulamak amacıyla seçtiğiniz Güvenlik Resmi, giriş işlemleri sırasında size gösterilir. Doğru resmi göremiyorsanız, lütfen SMS şifrenizi girmeyiniz ve 0850 222 0 900 Telefon Bankacılığı'nı arayınız.

Bireyler için

Müşteri numaranızı ve/veya şifrenizi unutmanız veya kaybetmeniz durumunda, yeni şifrenizi www.finansbank.com.tr adresinde "Anında Şifre" linkini tıklayarak veya 0850 222 0 900'ü arayarak alabilirsiniz.

Kurumlar için

Müşteri numaranızı ve/veya şifrenizi unutmanız veya kaybetmeniz durumunda www.finansbank.com.tr adresinde "Anında Şifre" linkini tıklayarak, kredi kartı veya banka kartı bilgileriniz ile müşteri numaranızı ve şifrenizi alabilirsiniz.