Finansbank'ı Tanıyın

Türkiye'yi başarıya taşıyacak her bireysel ve ticari finansal planın mimarı olmak.

Finansbank'ı Tanıyın

FİNANSBANK

Türkiye'nin genç ve dinamik bankası Finansbank, 26 Ekim 1987 tarihinde faaliyete geçti. Kısa bir sürede büyük bir hızla büyüyen Finansbank, 2014 yılı ilk çeyrek döneminde 673 şubesi ve 14 bini aşkın çalışanıyla müşterilerine yenilikçi bankacılık hizmetlerini başarıyla sunmaya devam ediyor.

 

25 yılda yazılan bir başarı hikayesi

Finansbank, üstün hizmet anlayışı, yenilikçi ve proaktif yaklaşımı ile yaptığı çalışmalar ile 2004 yılında, bankacılık sektörü için çok kısa denebilecek bir sürede aktif büyüklük sıralamasında özel bankalar arasında 5. sıraya yükseldi.

Kazanmış olduğu başarılar ulusal arenada ve uluslararası piyasalarca da sürekli tescil edildi. Finansbank'ın, 2004 yılında, 200 milyon dolar tutarındaki sermaye benzeri krediyi alan ilk Türk bankası olması yurtdışı piyasalar tarafından kendisine duyulan güvenin bir göstergesi oldu.

Uluslararası piyasalardaki itibarı her yıl artarak devam eden Finansbank 2005 yılında 500 milyon dolar tutarında, 7 yıl vadeli, yurtdışından banka müşterilerine gelen havale akımlarına dayalı seküritizasyon kredisi alarak Türkiye'de gerçekleştirilen en yüksek tutarlı sigortasız seküritizasyon kredisine imza atmış oldu.

2006 ve 2007 yıllarında Bireysel Bankacılık çalışmalarına verdiği önemin bir göstergesi olarak şubeleşme çalışmalarına önem veren Finansbank, bu iki yıl içinde 203 şube açarak sektörün ağ anlamında en hızlı büyüyen bankası ünvanını aldı. Müşteri odaklı çalışmaları ve şube ağının artması ile müşterilerine daha kolay ve hızlı ulaşmayı başarması Finansbank'a yeni başarıları da beraberinde getirdi. Capital Dergisi, 2008 yılında Finansbank'ı en beğenilen üç banka arasında seçti. Ayrıca aynı yıl 150'ye yakın ülkede 1.100'ü aşkın banka tarafından kullanılan Reuters Dealing Spot Matching Sistemi üzerinden en çok Dolar/TL işlemi gerçekleştiren 8. banka oldu. Gene 2008 yılı içinde reel sektöre yeni bir destek kanalı açmak için 12 ülkeden 20 bankanın katılımı ile 470 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladı.

Finansbank'ın ulusal ve uluslararası başarıları 2009 yılında da devam etti. Finansbank World Finance Dergisi tarafından, her yıl dünyada 100 firmayı alanlarında ulaştıkları başarı için ödüllendiren WorldFinance 100 listesinde yer aldı. Bankacılık kategorisinde "best in class" seçilen ilk Türk bankası oldu. Reuters Dealing Spot Matching Sistemi üzerinden en çok Dolar/TL işlemi gerçekleştiren bankalar sıralamasında, 2009 yılı ilk yarı sonuçlarına göre, 8. sıradan 5. sıraya yükseldi.

Finansbank aynı yıl  tüm bankaların en çok önem verdiği ürün kategorisinin başında gelen Mortgage kredilerinde çok özel bir başarı elde etti ve şube başına en fazla konut kredisi kullandıran banka oldu. Bu ürün kategorisinde  sektör ortalamasında ikinciliğe yükseldi.

2003 yılında başlatmış olduğu KOBİ Bankacılığı segmentinde çok hızlı adımlarla ilerleyen Finasnbank, KOBİ'lerin ekonominin temel taşı görevi gördüğünü ve onları desteklemenin bankacılığın en önemli misyonu olduğunu hep savundu. 2010 yılında Avrupa Yatırım Fonu (AYF) ile gerçekleştirdiği ve Türkiye'de ilk defa yapılan bir çalışma ile KOBİ müşterilerinin teminat gösterme problemini aşmalarını sağladı.

Finansbank, 2010 yılında 15 ülkeden 29 bankanın katılımı ile sağladığı 800 milyon dolarlık sendikasyon kredisini müşterilerinin dış ticaretinin finansmanında kullanılması için sundu. Bu kredi, Finansbank'ın aldığı en yüksek montanlı sendikasyon kredisi olma özelliği taşımaktadır.

İlk taksitli kredi kartından dünyanın taksit yapan ilk banka kartına

Faaliyete başladığı günden bu yana istikrarlı bir şekilde yenilikçi ve müşterisine katma değer yaratan servis anlayışını sürdüren Finansbank, 1999 yılında ilk taksitli kredi kartı Galaxy Card'ı piyasaya sundu. 2001 yılında Galaxy Card ile ilk "taksit atlat" kampanyası ve "puanlarla mil kazanma" kampanyalarını yaptı ve sektöre çok önemli bir know-how kazandırdı.

İsmi daha sonra CardFinans olarak değişen Galaxy Card, dört yıl gibi kısa bir sürede Türkiye'de en yüksek sayıda Visa kredi kartına sahip 3. kredi kartı haline geldi. Visa International tarafından düzenlenen yarışmada "Dünya Birincisi" ve "Dünya Beşincisi" oldu.

CardFinans, 2007 yılında ürün özellikleri genişletilerek ilk "bireysel finansman kartı" olarak Finansbank müşterilerinin beğenisine sunuldu. 2007 yılında, ilk ekstre sözü üzerine uygulanan kampanya ile müşterileriyle buluşturuldu.

Finansbank, 2009 yılında ise "dünyanın taksit yapan ilk banka kartı" CardFinans Nakit'i piyasaya sundu. Yenilikler 2010 yılında da devam etti, "kart aidatı ödemesi bulunmayan" ve standart kredi kartı özelliklerine sahip ilk kredi kartı FIX lanse edildi.

2010 yılında ayrıca, işletme sahiplerine "çek ve senet kullanmadan" vadeli harcama yapma, harcama taksitlendirme ve ekstre öteleme imkanı veren VadeKart pazara sunuldu.

2010 yılında dünyanın taksit yapan ilk banka kartı CardFinans Nakit, kredi kartı dünyasının en prestijli ödüllerinden olan Cards and Payments Europe'da, "En iyi yeni banka kartı lansmanı" kategorisinde ödüllendirildi. 10 farklı kategoride ödül veren yarışmada, Finansbank, CardFinans Nakit ve VadeKart ile iki dalda finale kalırken, "En iyi yeni banka kartı lansmanı" kategorisinde ödülü alabilen tek Türk bankası oldu.

Müşteriyle ömür boyu ortaklık için öncelik hizmette kalite

Finansbank, 2000 yılında, sayıları sürekli artan bireysel müşterilerine sunduğu hizmet yelpazesine Çağrı Merkezi (Telefon) ve İnternet bankacılığını ekledi. İnternet ve telefon bankacılığı işlemlerinin kalitesini her geçen gün artırarak ve başarıyla sürdüren Finansbank, Telefon Bankacılığı ile European Call Center Awards 2003 Yarışması'nda "Avrupa'nın En İyi Çağrı Merkezi" seçildi. Aynı yıl, Telefon Bankacılığı Call Center Focus tarafından "Avrupa Birincisi" seçildi.

Finansbank Çağrı Merkezi de 2008 yılında, İstanbul Call Center Awards yarışmasında iki kategoride ödüle değer görüldü. En İyi Çağrı Merkezi Eğitim Programı kategorisinde "Birincilik" ödülü alan Çağrı Merkezi, Teknolojinin En iyi Kullanımı kategorisinde ise "En Övgüye Değer Teknoloji Kullanımı" ödülünü kazandı.

Finansbank'ın yenilenen web sitesi, 2008 yılında ABD'de düzenlenen "Davey Awards"da bankacılık kategorisinde gümüş ödül kazandı.

Aynı yıl, sadece kurumsal web site değil, Kobi Bankacılığı tarafından yürütülen bilgi ve danışmanlık hizmet paketi KobiFinans'ın hizmet kanallarından biri olan www.kobifinans.com.tr sitesi de, Altın Örümcek Web Ödülleri'ne, Türkiye'nin en iyi "Profesyonel Servis Sitesi" seçildi.

Kobiler için danışman görevi gören KobiFinans websitesi, ABD'de düzenlenen Communicator Awards'da da "Danışmanlık" kategorisinde gümüş ödüle, Horizon Interactive Awards'da ise "Müşteri Bilgilendirme" kategorisinde bronz ödüle layık görüldü.

2009 yılında ise İMİ Conferences tarafından dördüncüsü düzenlenen Çağrı Merkezi Yarışması'nda, Finansbank Çağrı Merkezi Yöneticisi, En İyi Çağrı Merkezi Yöneticisi dalında birincilik ödülüne değer görüldü.

Aynı yıl Finansbank kurumsal web sitesi, her yıl New york'ta düzenlenen ve alanının en önemli yarışmalarından biri olarak kabul edilen Interactive Media Awards Yarışması'nın "Büyük Ödülü"nü kazandı.

2010 yılında ise Finansbank websitesi internet dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan "Web Awards"dan, üç farklı dalda ödül alarak döndü.

Finansbank 2011 yılında pek çok destek projesi ve başarıya da imza attı. Metrodaki videolarıyla tüm Türkiye'nin dikkatini çekmeyi başaran Boğaziçi Üniversitesi Caz Korosu, Card Finans GO'nun desteğiyle gittiği Avusturya'daki Dünya Koro Şampiyonası '1. World Choir Championships'te Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etti. Çağdaş Müzik ve Folklor kategorilerinde 'Dünya Şampiyonu', Karma Korolar kategorisinde ise 'Dünya İkincisi' olan Boğaziçi Caz Korosu; şampiyonların yarıştığı 'Grand Prix'de ise 2 altın madalya kazanarak toplam 5 altın madalya ile Türkiye'ye döndü.

Finansbank'ın kredi kartı ve banka kartında gerçekleştirdiği uygulamalarındaki başarısı, "Visa 2010 Başarı Ödülleri" ile tasdiklendi. Finansbank, yapılan değerlendirmeler sonucunda "Visa Kredi Kartı Alışveriş Hacminde En Yüksek Büyümeyi Gerçekleştiren Banka" ve "Visa Electron Banka Kartı Alışveriş Hacminde En Yüksek Büyümeyi Gerçekleştiren Banka" ödüllerinin sahibi oldu. Ödüller, 2010 yılında banka kartı, kredi kartı ve ticari kartta ulaşılan hacimlere ve büyüme oranlarına göre yapılan değerlendirmeler sonucunda 2011 yılında dağıtıldı.

Geçtiğimiz yıl çeşitli versiyonları ile CardFinans'ın özellik ve kampanyalarını duyurduğumuz CardFinans "Babanız Olsa Yapmaz" kampanya serisi, reklam dünyasının en önemli yarışmalarından birisi olan Kristal Elma Yarışması'nda televizyon dalında Kristal Elma Ödülü'nü kazandı. Finansbank facebook sayfası için hazırlanan "El Öpenlerin Şok Olsun" uygulaması ise Sosyal Medya kategori ikinciliği ödülünü aldı. Bunlara ek olarak yine CardFinans "Babanız Olsa Yapmaz" kampanya serisi ile reklam yaratıcılığıyla gelen pazarlama başarısını tescilleyen Effie Ödülleri'nde Kart Ödeme Sistemleri kategorisinde Gümüş Effie Ödülü kazandık. Kırmızı Ödülleri'nde ise basında en iyi sigorta ve diğer finans hizmetleri dalında Kırmızı Ödülü kazandık.

Finansbank'ın ürün, hizmet ve uygulamaları, iş dünyasıyla ilgili en prestijli ödül organizasyonlarından biri olarak kabul edilen "International Business Awards"ta beş ödüle layık görüldü. Finansbank'ın, müşterilerine, kart aidatı ödetmeyen kredi kartı Fix Card, iki kategoride en büyük ödül olan Stevie Ödülü'nü aldı. "Ürün Bazlı Pazarlama Kampanyası" ve "Finansal Servisler Reklam Kampanyası" dallarında ödüle değer görülen Fix Card, başarısını uluslararası arenada da tescil ettirmiş oldu. Finansbank'ın çalışanlarına özel sosyal kulübü FinClub Websitesi ve eğitim portalı Finarmoni ile "Finansbank'ı Geleceğe Taşımak" isimli animasyon video da organizasyonda jüri özel ödüllerini kazandı. Ayrıca, Finansbank Çağrı Merkezi 2011 yılında, İstanbul Call Center Awards yarışmasında en büyük ödül olan "500'den Fazla Koltuklu En İyi Çağrı Merkezi" ödülünü kazanmıştır.

Güçlü bir şirket yapısı ve güçlü bir ortaklık

2000 yılında Finans Portföy Yönetimi Şirketi ile Finans Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nı faaliyete geçiren Finansbank, 2001 yılında Commercial Union Sigorta ve Commercial Union Hayat Sigorta'daki hisselerini CGU International Insurance PLC'ye sattı ve aynı yıl Finans Sigorta A.Ş.'yi kurdu.

2006 yılının Ağustos ayına kadar toplam 10 ülkede bankacılık yapan Finansbank; bu tarihe kadar Türkiye dışında İsviçre, Hollanda, Fransa, Almanya, Belçika, Rusya, Romanya, İrlanda ve Bahreyn'deki şube ve bankalarıyla hizmetlerini sürdürdü. Finansbank'ın şu anda ülke dışındaki tek şubesi Bahreyn şubesidir.

Bu yapısı ile yurtdışında en çok yatırımı olan ve en yaygın ağa sahip Türk bankası konumunda iken 2006 yılının Ağustos ayında Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG) tarafından satın alındı. Bu birleşme sonucunda NBG'nin Güneydoğu Avrupa'da sahip olduğu lider konumu ile Finansbank'ın Türkiye'deki yüksek büyüme potansiyeli bir araya geldi.

Finansbank hali hazırda Finansal Hizmetler Grubu çatısı altında Finans Leasing, Finans Yatırım, Finans Portföy Yönetimi, Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş, Finans Faktoring ve teknoloji şirketi IBTech iştirakleri ile müşterilerinin tüm finansal ihtiyaçlarına yaratıcı, hızlı ve kolay çözümler sunmaya devam etmektedir.

Rakamlarla Finansbank

 Finansbank'ın 2014 yılı ikinci çeyrek net kârı 344 milyon TL olarak gerçekleşti.

Toplam kredileri 45 milyar 741 milyon TL'ye yükselen Finansbank'ın, toplam aktifleri 69 milyar 348 milyon TL'ye, müşteri mevduat portföyü de 37 milyar 615 milyon TL'ye ulaştı.

Finansbank'ın toplam öz kaynakları 8 milyar 49 milyon TL olarak gerçekleşti.

2014 yılı ilk yarısında toplam şube sayısı 673?e ulaşan Finansbank'ın çalışan sayısı da toplam 13,759 kişiye ulaştı.