Finansbank'ı Tanıyın

Türkiye'yi başarıya taşıyacak her bireysel ve ticari finansal planın mimarı olmak.

Finansbank'ı Tanıyın

Finansbank'ı Tanıyın

Finansbank'ın 28 yıllık başarı hikayesi...

Finansbank 26 Ekim 1987 tarihinde Hüsnü Özyeğin'in önderliğinde 4 milyon dolar ödenmiş sermaye ile kurulmuştur. Gerek kurucusu gerekse liderlik takımıyla o dönem kurulan bankalardan temel felsefe ve bankacılığa bakış açısıyla ayrışmış; profesyonel bankacıların hayata geçirdiği, akıllı bankacılığın icra edildiği bir başarı öyküsüne dönüşmüştür.

Finansbank Türkiye'de halka açılan ilk özel sektör bankasıdır. Hisseleri 3 Şubat 1990 tarihinde İMKB'de işlem görmeye başlamış olup bu atılımıyla, sektöründe örnek oluşturmuştur.

Finansbank, Türkiye'de dört şube açtıktan hemen sonra 1990 yılında İsviçre'de faaliyet gösteren Privatbank Geneve S.A.'yı (PBG)  satın almış ve adını FB Suisse S.A.olarak değiştirmiştir. 1991 yılında ise Emlak Bankası, Vakıfbank ve Banque Worms ile birlikte Fransa'da Banque du Bosphore'un kuruluşuna iştirak etmiştir. 1994 yılında Finansbank Holland, 1997 yılında Finansbank Russia ve 2000 yılında Finansbank Romania açıldı.

1994 ekonomik krizi ve sonrasında yaşanan gelişmeler, kurulduğu günden itibaren piyasa gelişmelerini yakından izleyen Finansbank'ın kurumsal tarihinde kilit öneme sahiptir. Süreci doğru okuyan Finansbank, iş planlarını hızlı bir şekilde güncellemiş, bireysel bankacılığa giriş kararı almış ve bu alandaki atılımlarını 1995 yılından itibaren etkin bir biçimde hayata geçirmeye başlamıştır.

Finansbank'ın 1999 yılında piyasaya sunduğu ilk taksitli kredi kartı Galaxy Card 2001 yılında "taksit atlat" kampanyası ve "puanlarla mil kazanma" kampanyalarını yaptı ve sektöre çok önemli bir know-how kazandırdı. İsmi daha sonra CardFinans olarak değişen Galaxy Card, dört yıl gibi bir sürede en fazla visa karta sahip marka haline geldi.

Finansbank, üstün hizmet anlayışı, yenilikçi ve proaktif yaklaşımı ile yaptığı çalışmalar ile 2004 yılında, bankacılık sektörü için çok kısa denebilecek bir sürede aktif büyüklüğü sıralamasında özel bankalar arasında 5. sıraya yükseldi.

Finansbank'ın aynı yıl, 200 milyon dolar tutarındaki sermaye benzeri krediyi alan ilk Türk bankası olması, yurtdışı piyasalar tarafından kendisine duyulan güvenin bir göstergesi oldu.

2005 yılında 7 yıl vade ile 500 milyon dolar tutarındaki Türkiye'de gerçekleştirilen en yüksek tutarlı sigortasız seküritizasyon kredisine imza atan Finansbank, uluslararası piyasalardaki itibarını artırarak devam ettirdi.

Yurtdışında en çok yatırımı olan Türk bankası olan Finansbank 2006 yılının Ağustos ayında Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG) tarafından satın alındı. Bu birleşme sonucunda NBG'nin Güneydoğu Avrupa'da sahip olduğu lider konumu ile Finansbank'ın Türkiye'deki yüksek büyüme potansiyeli bir araya geldi.

2006 ve 2007 yıllarında Bireysel Bankacılık anlayışına verdiği önemin bir göstergesi olarak şubeleşme çalışmalarına hız veren Finansbank, bu iki yıl içinde 203 şube açarak sektörün ağ anlamında en hızlı büyüyen bankası oldu. 2009 yılında "dünyanın taksit yapan ilk banka kartı" CardFinans Nakit'i piyasaya sundu. 2010 yılında yine CardFinans Nakit, kredi kartı dünyasının en prestijli ödüllerinden olan Cards and Payments Europe'da, "En iyi yeni banka kartı lansmanı" kategorisinde ödüllendirildi.  Finansbank, bu kategoride ödülü alabilen tek Türk bankası oldu.

Finansbank, bireysel bankacılık alanında da ilklere imza atmaya devam etti. 2012 Ekim ayında, internet tabanlı mevduat kanal "Enpara.com"u müşterilerinin hizmetine sundu. Bu kanal sayesinde müşteriler daha fazla kazanırken,  bankanın mevduat tabanı sektörden daha hızlı büyüyebilmektedir.

Finansbank, 2015 yılında Finansçı'nın karakterini oluşturan yenilikçi, yaratıcı, analitik, güvenilir olma özelliklerini, geleceğin yaratıcı liderleri çocuklara aktarma hedefi ile çocuk odaklı topluma katkı ve toplumsal gelişim platformu "Minik Eller Büyük Hayaller"i kurdu.

'İşimiz rakamlarla değil, insanlarla' anlayışını Türkiye'nin dört bir yanındaki gönüllü Finansçıların desteği ile birleştiren Finansbank, platformun çatısı altında birçok projeye imza atmaya başladı.

Finansbank hisselerinin %99.8'i Aralık 2015 tarihinde Qatar National Bank tarafından satın alındı. Tüm ilgili resmi kurum onaylarının ardından, hisselerin devri gerçekleşecektir. Toplam 28 ülkede faaliyet gösteren Qatar National Bank, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın en büyük bankasıdır.

Finansbank Finansal Hizmetler Grubu çatısı altındaki iştirakleri Finans Leasing, Finans Yatırım, Finans Portföy Yönetimi, Finans Faktoring, Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş, teknoloji şirketi IBTech,  eFinans ve yaratıcılık, liderlik, saygı ve bağlılık ile 'BİZ' olmak değerlerini benimseyen 14,500'e yakın çalışanı ile müşterilerinin tüm finansal ihtiyaçlarına yaratıcı, hızlı ve kolay çözümler sunmaya devam etmektedir.

Rakamlarla Finansbank

Finansbank'ın 2016 yılı ilk çeyrek net kârı 162 milyon TL olarak gerçekleşti.

Toplam kredileri 58 milyar 447 milyon TL'ye yükselen Finansbank'ın, toplam aktifleri 87 milyar 354 milyon TL'ye, müşteri mevduat portföyü de 48 milyar 920 milyon TL'ye ulaştı.

Finansbank'ın toplam öz kaynakları 9 milyar 166 milyon TL olarak gerçekleşti.

31 Mart 2016 tarihi itibarı ile toplam 642 şube ve 12,903 çalışan sayısı ile faaliyet göstermektedir.